Sen a utrata wagi. Czy sen wpływa pozytywnie na odchudzanie?

Sen a utrata wagi: jaki jest związek? Większość ludzi, kiedy myśli o wymarzonej diecie, wyobraża sobie jedzenie wszystkiego o czym sobie zamarzą, kiedy tylko mają na to ochotę, jednocześnie utrzymując cały czas swoją idealną wagę. Okazuje się, że być może naprawdę istnieje „wymarzona dieta”. Problem polega na tym, że ta prawdziwa wymarzona dieta nie działa w taki sposób, o jakim myśli większość ludzi. Nowa badania wykazują powiązanie pomiędzy utratą wagi, a tym jak śpimy które może być dla nas dużym zaskoczeniem. Poniżej ściąga z tego jak zrzucić zbędne kilogramy dzięki należytemu wysypianiu się.

Wystarczająca ilość snu

Ponad 25 różnych przeprowadzonych badań potwierdziło, że ludzie którzy śpią mniej zazwyczaj ważą więcej. W jednym z badań któremu poddane zostało tysiąc osób wykazano, że sen krótszy o zaledwie 16 minut dziennie przyczyniał się znacznie do otyłości. W innym badaniu które uwzględniło ponad 68 000 kobiet, te z nich które spały tylko pięć godzin dziennie były z prawdopodobieństwem większym o 33% narażone na przytycie (60 kg) w czasie trwania badania niż te które spały przez 7 godzin.

Powiązanie pomiędzy snem i wagą jest jasne, ale dlaczego to działa właśnie w taki sposób? Można by pomyśleć, że bycie bardziej aktywnym i spędzanie mniejszej ilości czasu w łóżku powinno spowodować że będziesz szczuplejszy. No bo w końcu jeśli leżysz i nic nie robisz cały dzień, to czy przybierzesz na wadze? Jak to często bywa w życiu, zachowanie umiaru jest kluczowe, jeśli chcemy określić w jaki sposób sen wpływa na spadek wagi. Potrzeba Ci wystarczająco dużo, ale nie za dużo ani nie za mało snu. Oto dlaczego.

Sen i hormony

Naukowcy do końca nie rozumieją co się dzieje kiedy śpimy, ale udało im się znaleźć parę wskazówek odnośnie do przyczyn tak ogromnego wpływu snu na naszą wagę. Po pierwsze, sen pomaga w regulacji hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu i apetyt. Poziom hormonów które powstrzymują głód zmniejsza się po zarwanej nocy, natomiast poziom tych które stymulują apetyt rośnie. W rezultacie ogarnia nasz wilczy głód, jemy więcej i więcej przybieramy na wadze.

Inne badania wykazały, że nawet jedna nieprzespana noc może znacząco wpłynąć na sposób w jaki ludzie postrzegają jedzenie. Z powodu braku snu nasz mózg zaczyna widzieć nagle tuczące potrawy takie jak chipsy, jako bardziej atrakcyjne niż po należytym wypoczynku. Wydaje się, że brak odpowiedniej ilości snu wywiera głęboki wpływ na korę czołową, tą część mózgu która działa w charakterze naszego sumienia. Kora czołowa jest niezbędna jeśli mamy unikać tuczących potraw i wybierać zamiast nich zdrowsze alternatywy.

Sen jest również niezwykle istotny w regulowaniu poziomu hormonów stresu, takich jak kortyzol. Jeśli zbyt mało śpimy, podnosi się poziom kortyzolu. Kortyzol to bardzo silny środek stymulujący rozwój komórek tłuszczowych, który podpowiada im żeby przetwarzały maksymalną ilość energii w tłuszcz. Im wyższy Twój poziom kortyzolu, tym więcej przybierzesz na wadze.

Zapalenie

Wyniki kilku badań wskazują, że skrócony sen może prowadzić do zwiększenia markerów stanu zapalnego we krwi. Stan zapalny to kluczowy składnik rozwoju oporności insulinowej oraz cukrzycy typu 2. W połączeniu ze zmianami łaknienia i poziomem kortyzolu, zapalenie może wywołać przyrost wagi, a w rezultacie, cukrzycę.

Śpij dobrze: Sen a utrata wagi

Potrzebny Ci jest odpowiedni wypoczynek (nie za dużo i nie za mało) w celu utrzymania funkcjonowania organizmu na maksymalnie wysokim poziomie. Zbyt mało snu to prawdopodobnie gorszy pomysł niż zbyt dużo. Chroniczny brak snu wywiera bardzo szkodliwe skutki dla zdrowia. Większość ludzi potrzebuje od siedmiu do dziewięciu godzin snu każdej nocy, ale sportowcy uprawiający dyscypliny wytrzymałościowe potrzebują go znacznie więcej. Każdy z nas jest trochę inny, zatem musisz sam sprawdzić co działa w Twoim przypadku, a następnie trzymaj się dobrych nawyków związanych z zasypianiem.