Suplementy w diecie – fakty i mit. Czy suplementy są zdrowe?

Jak w każdej dziedzinie życia, tak samo i w kulturystyce znajdziemy szereg prawd i mitów. Zmieszanie jakie powoduje niewiedza lub błędne przekonanie do danej teorii sprawia, że ludzie nie tylko wylewają siódme poty na siłowni i nie widzą efektów, ale bardzo często stosują rozmaite środki myśląc, że zadziałają niczym magiczna różdżka. Dzisiaj poruszymy temat suplementów diety i rozwieje wątpliwości najczęstszych pytań i teorii.

Suplementy to tylko marketing?

Wiele osób jest zdania, że suplementy diety, to tak na prawdę strata pieniędzy, że to tylko chwyty marketingowe które mijają się z prawdą. Niestety nie do końca tak jest. Istnieje wiele suplementów diet, które na prawdę są skuteczne i poprawiają stan zdrowia czy zwiększają wydajność, co zaś przekłada się na osiągi (nie tylko w kulturystyce). Należy jednak pamiętać, że trzeba wiedzieć co się kupuje. Zanim dokonasz wyboru dobrze się zastanów czego potrzebujesz, sprawdź każdą z możliwych opcji i dokonaj rozsądnego wyboru.

Czy odpowiednia dieta zastąpi suplementy?

Fakt, dobrze zbilansowana dieta to niezwykle ważna podstawa. Należy jednak pamiętać, że dieta nie zawsze będzie dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W każdym sporcie, tak i w kulturystyce potrzeby organizmu się zmieniają, zależnie od stanu zdrowia możesz mieć większe zapotrzebowanie na dane witaminy czy minerały. Wpływ na wahania potrzeb ma między innymi stres, wiek czy intensywność treningów.

Suplementy, a masa mięśniowa

O ile suplementy mogą wzmocnić Twój układ odpornościowy czy poprawić ogólny stan zdrowia, to jednak nie zmienią Cię w kulturystę jeśli nie będziesz ćwiczył. Faktem jest, że suplementy mogą sprawić, iż Twoje treningi będą bardziej skuteczne, ale to dzięki ćwiczeniom i wysiłkowi rozrasta się Twoja masa mięśniowa. Bez treningu, nawet jakbyś jadał kilogramy pigułek dziennie – nie osiągniesz takich efektów, jakimi chwalą się kulturyści.

Jak suplementy diety wpływają na nasze zdrowie

Suplementy diety to w większości składniki naturalnie występujące w organizmie każdego z nas oraz produktach spożywczych. Nie można jednak stwierdzić, że suplementy diety nie dadzą efektów ubocznych. Wszystko jednak zależy od ich doboru oraz stosowania. Jeśli stosujesz je zgodnie z zaleceniami, to ryzyko efektów ubocznych jest na prawdę nikłe.

Zbilansowana dieta oraz regularne treningi to podstawa, aby uzyskać ciało kulturysty. Jednak droga do tego celu wysłana jest mnóstwem wyrzeczeń, intensywnymi treningami i przede wszystkim konsekwentnym podejmowaniem działań. Jeśli jesteś człowiekiem rozsądnym, potrafiącym zadbać o swoje zdrowie i z rozwagą podejmować decyzje, to suplementy diety są jak najbardziej dla Ciebie stworzone. Pamiętaj jednak, żeby dokładnie analizować ich skład i jeśli nie masz pewności to skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który doradzi jaka suplementacji przy Twojej diecie i trybie życie będzie odpowiednia.