10 mitów fitnessu. Czy trzeba się napocić żeby zrobić dobry trening?

Jeżeli chodzi o zdrowie i świetną kondycję, każdy chce osiągnąć swoje cele tak szybko jak to możliwe, i przy możliwie najmniejszym wysiłku. Niestety wiele mitów, półprawd oraz wierutnych kłamstw na temat fitness może storpedować nawet najlepsze intencje na siłowni, w kuchni, a nawet w życiu codziennym. Jedyny sposób, w jaki możemy walczyć z tymi mitami stanowią dokładne informacje poparte rzetelną nauką. W minionych dniach zaprezentowaliśmy 10 pułapek fitness, o których należy pamiętać, by odnieść sukces.

1. Brzuszki prowadzą do świetnego kaloryfera

Niezwykle kusząca jest myśl, że istnieje jedno idealne ćwiczenie które pomoże Ci uzyskać upragniony kaloryfer na brzuchu. Tak naprawdę zarówno brzuszki jak i inne ćwiczenia skoncentrowane na brzuchu nie mogą same z siebie zapewnić Ci umięśnionego brzucha, o którym marzysz. Ćwiczenia te stanowią niezbędny składnik każdego treningu mięśni podstawowych, ale ich celem jest jedynie zarysowanie mięśni, natomiast nie spalają tkanki tłuszczowej. Jeśli chcemy uzyskać rzeźbę mięśni jakiej pragniemy, musimy spalać kalorie, co oznacza trening interwałowy, kardio oraz odpowiednie odżywianie.

2. Bieżnia jest lepsza dla Twoich kolan

Nie możesz tak po prostu pokonać praw fizyki, dlatego też dla Twoich nóg to nie ma najmniejszego znaczenia, czy biegasz na bieżni, po asfalcie, po chodniku czy też po miękkim podłożu. To jaka siła będzie wywierana na dolne partie ciała podczas ćwiczeń będzie zależało od Twojej wagi oraz tego jak ciężko stawiasz stopy na podłożu. Jeśli naprawdę chcesz ograniczyć nacisk wywierany na stawy, wybierz rower albo idź popływać.

3. Podnoszenie ciężarów zawsze zwiększa masę

Podnoszenie może zwiększyć Twoją masę, ale nie jest to nieunikniony rezultat korzystania z ciężarów. Sposób w jaki je podnosisz jak również postura Twojego ciała odgrywają dużą rolę w tym jak na Ciebie działa trening kulturystyczny. Ogólnie rzecz biorąc, wykonywanie większej liczby powtórzeń z mniejszym obciążeniem pomoże Ci zarysować i wyrzeźbić mięśnie, ale nie spowoduje przyrostu masy.

4. Musisz się nieźle napocić żeby zaliczyć porządny trening

Pot jest często wykorzystywany jako wskaźnik pokazujący jak intensywny jest trening, ale nie ma nic wspólnego z tym jak ciężko ćwiczysz. Możesz się pocić bez spalania nadmiernych kalorii, możesz też spalić mnóstwo kalorii bez pocenia się. Wydzielanie potu to sposób Twojego ciała na ochłodzenie się, a nie miara metabolizmu.

5. Maszyny są bezpieczniejsze niż wolne ciężary

Maszyny wcale nie są z natury bardziej bezpieczne niż ciężary, musisz wiedzieć jak odpowiednio z nich korzystać, wyregulować je tak żeby pasowały do Twojego typu ciała, i unikać podnoszenia zbyt dużego ciężaru. Klucz do bezpiecznego podnoszenia ciężarów to właściwa technika. Stosuj ją żeby uniknąć kontuzji.

6. Możesz skupić się na problematycznych obszarach

Nie jesteś w stanie spalić tłuszczu tylko w określonych miejscach, chociaż życie byłoby o wiele łatwiejsze, gdyby było to możliwe. Twoje ciało będzie czerpało z tych zapasów tłuszczu z których chce korzystać, niezależnie od tego nad którą częścią ciała pracujesz. Jedyny sposób na spalenie tłuszczu to spalenie jego całości.

7. Rozciąganie się zapobiega kontuzjom

Rozciąganie się może zapobiegać kontuzjom, ale tylko jeśli będzie wykonywane w odpowiedni sposób. Niewłaściwe rozciąganie się może tak naprawdę zwiększyć ryzyko kontuzji. Naucz się jak to robić od wyszkolonego profesjonalisty, tak jakbyś uczył się podnosić ciężary lub uprawiać sport od wykwalifikowanego zawodowca. Co więcej, pamiętaj również o tym, żeby nigdy nie rozciągać się przed rozgrzewką oraz żeby nie przesadzać z rozciąganiem, gdyż w obu przypadkach zwiększysz ryzyko kontuzji.

8. Bieganie na długim dystansie najlepiej spala tłuszcz

Okazuje się, że spędzanie długich godzin na bieżni lub też przebieganie w nieskończoność całych kilometrów to nie są najskuteczniejsze sposoby na spalanie tłuszczu. Lepszy sposób na osiągniecie znacznego spadku wagi może stanowić trening interwałowy o dużej intensywności (angielska nazwa w skrócie to „HIIT”). Dzięki temu treningowi możesz spalić tak dużo kalorii w przeciągu 12-20 minut jak normalnie spalasz przez godzinę standardowego treningu kardio. Znajdź zajęcia które reklamują trening interwałowy, tak żebyś mógł się dowiedzieć, co on dokładnie oznacza i jak go wykonywać.

9. Powinieneś naładować się węglowodanami przed treningiem

Uzupełnienie zapasu węglowodanów jest korzystne tylko w przypadku sportowców uprawiających dyscypliny wyczynowe przed większymi zawodami lub wydarzeniami. Dla każdej innej osoby, duże spożycie węglowodanów nie zapewnia dodatkowej dawki energii i może prowadzić do odkładania się tłuszczu. Spożywanie dobrze zbilansowanych posiłków oraz liczenie kalorii to najlepszy sposób na przygotowanie się do treningu.

10. Jeśli czujesz się dobrze, nie przemęczasz się

Tylko dlatego, że czujesz się dobrze, nie znaczy że nie wyrządzasz szkody swojemu ciału. Czasami potrzeba godzin, a nawet dni że odczuć negatywne skutki robienia zbyt wiele za szybko. Nawet poważne kontuzje, takie jak uszkodzenie dysku kręgowego, mogą nie dawać żadnych objawów przez kilka dni po treningu. Nigdy nie przesadzaj z żadnym ćwiczeniem tylko dlatego, że chcesz szybciej osiągnąć cel. Trzymaj się bezpiecznego planu treningowego w celu uniknięcia kontuzji.