Treningowa Nuda: 6 sposobów jak się z nią uporać

Nastrój to podstawowy element dobrej formy. Dobry humor sprzyja treningowi, a trening wywołuje dobry humor. Niestety, często zdarza się rzecz odwrotna. Im mniej ćwiczysz, tym większe prawdopodobieństwo, że popadniesz w zły nastrój. Taki cykl, kiedy jest pozytywny, może korzystnie wpłynąć na Twoją motywację do bycia w formie. Niestety kiedy ten cykl składa się z depresji połączonej z unikaniem ćwiczeń, tygodnie lub nawet miesiące mogą Ci upłynąć bez zaangażowania się w program treningowy. Treningowa Nuda: jak ją pokonać?

1. Dbaj o różnorodność

Nuda i przygnębienie są ze sobą blisko powiązane. Żeby uniknąć poczucia znudzenia się swoim programem treningowym, wprowadzaj do niego od czasu do czasu trochę odmiany, zaproś do wspólnych ćwiczeń znajomego, lub też spróbuj popracować nad innymi niż zazwyczaj partiami ciała. Przestawienie się z treningu w pomieszczeniu na wykonywanie ćwiczeń na zewnątrz również może okazać się korzystne.

2. Nabierz szerszej perspektywy

Wiedza na temat tego dlaczego trenujesz może wiele zdziałać pod względem Twojej motywacji, czyni także Twój trening bardziej interesującym. Dowiedz się więcej na temat fizjologii i anatomii części ciała nad którymi pracujesz. Znajdź kogoś kto może pomóc Ci zrozumieć dlaczego wykonujesz właśnie te określone ćwiczenia, do jakich obszarów ciała są one skierowane, oraz dlaczego jedna technika jest lepsza od innej. Dzięki temu nie tylko treningi zyskają na atrakcyjności, ale też Ty sam bardzo szybko staniesz się prawdziwym ekspertem w zakresie fitness.

3. Nagrody

Nie ma nic złego w nagradzaniu się za zakończony sukcesem trening. Jedzenie nie jest ogólnie najlepszym na to sposobem, natomiast myśl o nowych ubraniach, butach lub sprzęcie treningowym może zapewnić świetną motywację. Kluczem w nagradzaniu się jest wyznaczanie osiągalnych celów, które nie są ani zbyt łatwe ani zbyt trudne. Tylko bez oszukiwania!

4. Muzyka

Muzyka to potężny motywator podczas ćwiczeń. Badania wykazały, że osoby które słuchają muzyki podczas treningu osiągają lepsze wyniki i wkładają więcej wysiłku w wykonywane ćwiczenia. Przygotuj sobie listę utworów do słuchania podczas treningu, która będzie nie tylko motywowała, ale też pomagała w uporządkowaniu i zaplanowaniu ćwiczeń.

5. Zaplanuj przerwy

Wypalenie prowadzi do depresji, więc pamiętaj żeby się nie przetrenować. Uwzględnij czas na relaks w swoim treningu (na przykład jeden tydzień raz na trzy miesiące), żeby zapewnić sobie odpoczynek. Ten czas wolny od ćwiczeń często pomaga jeszcze bardziej docenić treningi i nabrać perspektywy. Czerp radość z czasu na relaks. To ma być przyjemność jak również przypomnienie o tym, jak bardzo atrakcyjny może być trening.

6. Trener Osobisty

Inna osoba która nas motywuje może zdziałać cuda, jeżeli chodzi o nasz nastrój. Trener osobisty może zainterweniować, kiedy ogarnia nas naprawdę głęboka depresja treningowa, dzięki czemu szybciej wrócimy do formy. Pomyśl o nim w kategoriach wzmocnienia w trudnych chwilach.

Treningowa Nuda: są na nią sposoby!

Niezależnie od tego czy zastosujesz jedną z powyższych wskazówek czy też wszystkie sześć, musisz wiedzieć że nie walczysz tylko o swoje zdrowie fizyczne, ale także umysłowe. Trening to coś do czego się zobowiązujesz na całe życie, zatem nie pozwól aby uczucie przejściowego przygnębienia zniweczyło Twoje wysiłki. Zwalcz depresję przy pomocy powyższych wskazówek, będziesz zadowolony że to zrobiłeś – dosłownie.