Dlaczego bruksizm jest problemem i jak go leczyć?

Pomoc stomatologa jest konieczna, gdy potrzebujemy kompleksowo zadbać o nasze zęby. Udajemy się do niego również wtedy, gdy nieświadomie zbyt mocno zaciskamy zęby oraz nimi zgrzytamy. Taka dolegliwość może prowadzić do szybkiego ścierania się zębów, jak również do nadmiernej pracy mięśni, a tym samym deformacji żuchwy. Leczenie bruksizmu opiera się między innymi na ograniczeniu pracy mięśni żwaczy, użyciu szyny relaksacyjnej, specjalnym masażu.

Chcąc cieszyć się pięknym i szerokim uśmiechem, zdecydowanie powinniśmy postawić na profilaktykę stomatologiczną i wdrożyć wszystkie działania, które wchodzą w jej skład. Dzięki temu na pewno zmniejszymy ryzyko próchnicy, leczenia kanałowego, konieczności usuwania zębów.

Dentysta jest tym specjalistą, który jednak może nam pomóc w bardzo wielu kwestiach, które pozornie mogą się nam wydawać mniej ważne, a mają duży wpływ na funkcjonowanie całej jamy ustnej. Jedną z takich dolegliwości jest bruksizm.

Zobacz także: https://weddingvibes.pl/czy-warto-robic-koronki-na-zebach/

Co to jest bruksizm?

Najprościej rzecz ujmując bruksizm to nieświadome, ciągłe zgrzytanie zębami oraz nadmierne zaciskanie ich. Może ono wynikać między innymi z nieprawidłowej budowy zgryzu, dysfunkcjach mięśniowych, uwarunkowaniach genetycznych, nietolerancjach pokarmowych.

Często również bruksizm może być pochodną zbyt dużego stresu, który przekłada się na napięcie całego ciała, jak również zaciskanie zębów. Można o tym poczytać na stronie przychodni stomatologicznej MCS https://mcs-przychodnia.pl/.

Dlaczego nieleczony bruksizm jest problemem?

Nasza jama ustna w gruncie rzeczy jest niezwykle wrażliwa, a każdy problem, który ją dotyka, powinien być jak najszybciej zdiagnozowany oraz rozwiązany. Nieleczony bruksizm – choć może wydawać się mniej problematyczny na przykład od próchnicy, może sprawić, że nasze zęby będą się szybko i nadmiernie ścierać, będą bardziej podatne na uszkodzenia, a tym samym próchnicę.

Dodatkowym problem jest nadmierna i nieprawidłowa praca mięśni żuchwy, które w tym momencie są przeciążone.

Leczenie bruksizm może odbywać się poprzez specjalne masaże mięśni, redukcję zachować stresogennych, zastosowanie indywidualnie przygotowanych szyn relaksacyjnych. Połączenie tych trzech rozwiązań, zdecydowanie może poprawić komfort naszego funkcjonowania, jak również sprawić, że uśmiech będzie pełniejszy.

Jeżeli zauważymy u siebie jeden z typowych objawów, nie powinniśmy tracić czasu i jak najszybciej udać się do zaufanego dentysty.

Dodaj komentarz