Najlepsze ćwiczenia na „kaptury” – mięśnie czworoboczne grzbietu

Kaptury mięśnie

Najczęściej nazywane są właśnie kapturami lub mięśniami kapturowymi. Mowa oczywiście o mięśniach czworobocznych, czyli jednym z głównych mięśni grzbietu. Jeśli marzy Ci się proporcjonalnie wyrzeźbiony sylwetka, nie możesz zapominać o tym, by regularnie wykonywać trening na kaptury.

Budowa mięśni czworobocznych grzbietu

Mięśnie czworoboczne grzbietu zbudowane są w kształcie trójkąta, którego wierzchołki sięgają do nasady czaszki, łopatek i obojczyka. Mięśnie te biegną wzdłuż kręgosłupa i barków. Ich głównym zadaniem jest podnoszenie i opuszczanie łopatek oraz ich ściąganie. Odpowiadają więc za wyprostowaną, prawidłową postawę. To właśnie dzięki nim, mamy siłę, by pływać, wiosłować, podciągać się czy wspinać. Jeśli więc masz problem z jedną z tych czynności, koniecznie włącz trening kapturów do swoich ćwiczeń.

Ćwiczenia na kaptury, barki i ramiona

Ćwiczenia na kaptury warto połączyć z treningiem na barki i ramiona. Dzięki temu czworoboczne będą rozgrzane, więc ryzyko kontuzji mniejsze. Trzeba bowiem wiedzieć, że źle wykonywane ćwiczenia na kaptury mogą powodować poważne kontuzje. Dodatkowo, wykonywanie treningu bez rozgrzania, będzie nieefektywne. Pamiętaj więc, by nie ćwiczyć czterogłowych grzbietu po treningu pleców – górna część mięśnia będzie nierozgrzana, więc choćbyś wykonał 100 szrugsów, to nie przełożą się one na rozbudowanie mięśni, a raczej spowodują kontuzję, na przykład obręczy barkowej.

Trening na rzeźbę

Trening kapturów powinno wykonywać się co najmniej 2 razy w tygodniu, jeśli trenujesz przez cały tydzień. To niewielki mięsień, ale jest zaangażowany w wiele czynności w ciągu każdego dnia. Każdy trening na kaptury powinien zawierać jedno, maksymalnie tylko trzy ćwiczenia, które powtarzać możesz 8 do 20 razy. Kaptur pozwala nam opuszczać oraz podnosić łopatki oraz je ściągać. Dlatego warto dobrać ćwiczenia na kaptury tak, aby działały one na mięśnie pod różnym kątem. Do ćwiczeń możesz wykorzystać zarówno hantle, jak i sztangę.

Mięśnie kaptury trening

Najlepszymi ćwiczeniami są szrugsy ze sztangielkami albo ze sztangą, wiosłowanie na boki lub sztangą. Spokojnie możesz wykonywać je w domu, bo nie wymagają one specjalistycznego sprzętu. Ćwiczenia na partie mięśnie jak kaptury czy mięśnie klatki piersiowej można wykonywać w domu wielokrotnie uzyskując bardzo dobre efekty. Bez cięższego sprzętu będziemy zmuszeni wykonywać więcej powtórzeń.