Trening na masę czy na siłę? Czy każdy się do tego nadaje?

Na pewno często odkładałeś ćwiczenia z powodu swoich wątpliwości. Często zupełnie bezpodstawnych. To właśnie one nie pozwalają Ci na osiągnięcie sukcesu. Jednak my postaramy się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości i uczynić z Ciebie chodzącą górę mięśni.

Jak zacząć przygodę na siłowni

Mogą tylko nieliczni – to absolutna nieprawda. Piękną rzeźbą ciała może pochwalić się, każdy, kto podejmie wyzwanie. Oczywiście jedynym przychodzi to z większą łatwością, innym z większym trudem. Jedni po kilku miesiącach mogą pochwalić się wspaniałym ciałem, inni potrzebują na to wielu lat. To wszystko zależy od predyspozycji ciała, od dobrze ułożonego planu i wysokiej motywacji. Jednak i Ty możesz być w elitarnym gronie mężczyzn, którzy chętnie prezentują swoją klatę na plaży.
Plan treningowy na masę jest bardzo trudny – to prawda, jednak nic samo nie zrobi się za nas. Trudno jest na początku, kiedy masz mało siły, a chcesz dźwigać ogromne ciężary. Z każdym kolejnym treningiem będzie Ci łatwiej. To wszystko zależy od Ciebie i od Twojego podejścia. Jednak pamiętaj, że plan treningowy na masę to nie tylko podane ćwiczenia, to też sposób bycia, do którego musisz się dostosować. Jeśli nie chcesz zmienić swojej diety, nie chcesz porzucić alkoholu i niezdrowych przekąsek to znaczy, że nie jesteś jeszcze gotowy.

Jak nie zrezygnować z ćwiczeń

Ćwiczenia bolą – oczywiście, że trochę poboli. Bardziej będzie bolało, jeśli będziesz ćwiczył nierozsądnie. Plan treningowy na masę powinien być dobrany indywidualnie, tak aby Twoje mięśnie się rozwijały, ale nie powodowały bólu. Ty powinieneś kontrolować swoje ciało. Jeśli poczujesz skurcz czy ból, odpuść, inaczej możesz zrobić sobie dużo krzywdy. To od Ciebie zależy, czy po jakimś czasie cały trening stanie się dla Ciebie codziennością, czy będzie wielkim wyzwaniem. Aby nie dopuścić do nadwyrężenia mięśni pamiętaj o odpoczynku. Pięć dni, a nawet cztery dni treningu wystarczą.