Nawodnienie organizmu, a poprawa wyników sportowych

Nawodnienie organizmu to kwestia często pomijana w planach zdrowotnych, przesłaniana przez inne zagadnienia dietetyczne takie jak ilość przyjmowanych kalorii, spożycie tłuszczu, tabletki multiwitaminowe i tym podobne. Jeśli jednak zależy Ci na tym, żeby cieszyć się zdrowiem i fizyczną aktywnością, picie dużej ilości wody zdecydowanie powinno się znaleźć wysoko na Twojej liście priorytetów. Oto zaledwie parę krótko- i długoterminowych korzyści, które staną się Twoim udziałem, jeśli będziesz pamiętał o nawadnianiu swojego organizmu.

Więcej energii i lepsza koncentracja

Ludzki mózg składa się w około 85% z wody, zatem nic dziwnego że odwodnienie może mieć duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Niektóre badania sugerują, że ludzie którzy utrzymują optymalny poziom nawodnienia organizmu zwykle mają więcej energii przez cały dzień niż Ci którzy polegają na kofeinie. Nawodniony, funkcjonujący na pełnych obrotach mózg spowoduje również że łatwiej będzie się skoncentrować i wykonywać skomplikowane zadania, w znaczny sposób zwiększając swoją produktywność.

stages of pouring water into a glass

Utrata wagi

Jest zadziwiająco łatwo pomylić uczucie głodu z uczuciem pragnienia. Branie pragnienia za głód jest bardzo powszechne i oczywiście prowadzi do tego że ludzie jedzą więcej niż potrzeba. Dobre nawodnienie organizmu nie tylko zapobiega temu, ale również przyśpiesza metabolizm, pomagając tym samym stracić na wadze na dwóch oddzielnych frontach jednocześnie.

Nawodnienie organizmu, a lepsze wyniki sportowe

Wystarczy zaledwie 2% odwodnienia żeby doprowadzić do wymiernego spadku formy sportowca. Nie poczujesz pragnienia dopóki nie osiągniesz poziomu odwodnienia około 5%, zatem Twoja sprawność fizyczna może zostać wystawiona na szwank zanim nawet poczujesz ochotę żeby się napić.

Rzadsze bóle głowy

Nikt nie wie na pewno w jaki sposób bóle głowy są powiązane z odwodnieniem, niemniej jednak takie powiązanie z pewnością istnieje. Mimo iż nie zagrażają życiu, bóle głowy to nic przyjemnego; mogą one pogorszyć Twoją zdolność jasnego myślenia lub wykonywania niektórych prostych zadań. Picie wystarczającej ilości wody powinno zapobiec jakimkolwiek dalszym bólom głowy spowodowanym odwodnieniem.