Stosowanie suplementacji wśród nastolatków. Czy suplementy to dobry wybór?

Media codziennie wręcz atakują nas atletycznymi sylwetkami osób, które poprzez swoją rozbudowaną muskulaturę przy stosunkowo niskim poziomie tłuszczu wyglądają, jak wykuci ze stali. Bohaterowie filmów jak Rambo, Hulk czy Batman również należą do grupy osób, które mają się w aspekcie umięśnienia czym pochwalić. Chęć dorównania swoim bohaterom, to jeden z powodów dla, których młodzi ludzie stawiają pierwsze kroki na siłowniach.  To nie jedyny z powodów. Jednym z równie popularnych motorów do działania, jest chęć imponowania płci przeciwnej, a co za tym idzie – powodzenie wśród rówieśniczek. Niezależnie od czynnika motywującego, od planu niedaleko do realizacji. Artykuł ten jest poświęcony stosowaniu suplementacji wśród nastolatków czyli docelowej grupie od 16 do 18 roku życia. 

Czy suplementy są potrzebne?

Podstawowe pytanie na, które powinien odpowiedzieć sobie każdy nastolatek brzmi – czy naprawdę potrzebuję suplementów? Odpowiedź brzmi – nie! Swoista burza hormonalna, która towarzyszy okresowi dojrzewania, powoduje, iż uzyskiwane przez nastolatków rezultaty, często humorystycznie porównywane są do tych, osiąganych podczas stosowania dopingu hormonalnego. Kolejne pytanie, które samo nasuwa się na język – do czego zatem przydają się suplementy? To proste – pomagają osiągać zamierzone rezultaty szybciej i poniekąd – łatwiej.

Podzielmy w tym miejscu rynek suplementów na dwie kategorie. Prohormony czyli suplementy, które są legalnie dostępne, ale wpływają na gospodarkę hormonalną osoby zażywającej owe preparaty oraz resztę suplementów, które pozwolę sobie nazwać – substytutami diety. Celowo pomijam opis pierwszej kategorii, albowiem nastolatkowie powinni stronić od jakiegokolwiek „mieszania” w układzie hormonalnym, toteż prohormony w tym momencie odpadają. 

Suplementy proteinowe

Do podstawowych suplementów drugiej kategorii zaliczamy m.in. suplementy proteinowe (tzw. białko), gainery, kreatynę, witaminy oraz minerały. Suplementy te pozwalają na realizację założonych celów. Przede wszystkim wspierają dopięcie jadłospisu, a co za tym idzie – relatywnie wpływają na osiągane rezultaty. Jednym z podstawowych celów zakładanych przez młodzież, jest przybranie na wadze oraz zwiększenie masy mięśniowej. Do realizacji powyższych założeń, niezbędne jest zastosowanie diety o zwiększonej podaży kalorii. Czasami ciężko dostarczyć powyższe z pożywienia – w tym momencie z pomocą przychodzą suplementy takie jak białko serwatkowe (WPC) oraz mixy białkowo-węglowodanowe (gainery). Nader często stosowanym suplementem wśród nastolatków jest również kreatyna, która wspomaga budowę masy mięśniowej, a przy tym jest stosunkowo bezpieczna. Należy pamiętać, że wszelkich suplementów należy stosować z umiarem, a ponadto traktować je jako uzupełnienie – nie podstawę jadłospisu. Z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie na witaminy oraz minerały, suplementy zawierające powyższe są równie popularne, co WPC czy kreatyna.

Suplementy uzupełniające dietę

Suplementacja wśród nastolatków nie powinna stanowić podstawy, a jedynie uzupełnienie. Należy dodać, że w okresie dojrzewania należy szczególnie zwrócić uwagę na prawidłowe odżywianie, zaś suplementację traktować jako swoisty substytut. Właściwa dieta nastolatka powinna składać się w dużej mierze z warzyw, owoców i węglowodanów złożonych.