Zbilansowany trening – kombinacja różnych ćwiczeń: trening siłowy i trening kardio

Według pewnego rozpowszechnionego mitu w świecie fitness, kulturyści nie powinni wykonywać ćwiczeń kardio, natomiast sportowcy uprawiający dyscypliny wyczynowe nie powinni dźwigać ciężarów. Żadne z tych stwierdzeń nie jest prawdą, a poprawnie zbilansowany trening jest niezwykle ważny. Wszechstronność jest niezwykle istotna jeśli marzy Ci się osiągnięcie absolutnie optymalnej kondycji całego ciała. Poniżej przyjrzymy się temu jak każda z tych form ćwiczeń działa na ciało.

Trening siłowy

Trening siłowy sprawia, że jesteś bardziej wysportowany. To bardzo proste. Po pierwsze, podnoszenie ciężarów zwiększa gęstość kości. Tak naprawdę, trening oporowy, zarówno izometryczny jak i izotoniczny, stanowi najlepszy sposób na zwiększenie oraz utrzymanie gęstości kości po okresie dojrzewania, czyli wtedy gdy zazwyczaj zaczyna ona się pogarszać.
Trening oporowy jest tak skuteczny pod względem budowania struktury kości, że jest wręcz zalecany osobom cierpiącym na osteoporozę.

Kolejną korzyść płynącą z treningu siłowego stanowi fakt, iż poprawia on mechanikę ciała. Przeprowadzane badania pokazują, że równowaga, koordynacja oraz postawa – wszystko to ulega poprawie w wyniku dźwigania ciężarów. To z kolei, w połączeniu z zwiększoną siłą mięśni oznacza lepszy ogólny stan stawów spowodowany ich lepszym ustawieniem oraz wzmocnioną stabilnością. Krótko mówiąc, trening siłowy może chronić Twoje stawy, co stanowi ogromną zaletę podczas wykonywania ćwiczeń kardio o dużej intensywności.

Trening siłowy jest w stanie zwiększyć poziom energii, poprawić poziom endorfin oraz pomóc Ci spalić więcej kalorii przez cały dzień. To po prostu kwestia biologii – mięśnie potrzebują więcej energii, nawet pozostając w stanie spoczynku, niż wymaga jej tkanka tłuszczowa. Im więcej masz masy mięśniowej, tym skuteczniejsze mogą się okazać Twoje treningi jeżeli chodzi o pomoc w gubieniu kalorii.

Trening kardio

Niektóre z korzyści które zapewnia trening kardio stały się powszechnie znane. Każdy wie, że trening kardio doskonale wpływa na wytrzymałość, poprawia kondycję serca, przeciwdziała starzeniu się itd. Istnieją jednak również korzyści ćwiczeń kardio które nie są aż tak oczywiste. Główną zaletą pośród tych o których zwykle się nie mówi, jest lepszy poziom hormonów.

Hormony to swoiści posłańcy ciała, przekazujący ważne informacje z mózgu do narządów ciała i z powrotem. Hormony regulują wszystko, począwszy od nastroju po apetyt, poziom energii, a nawet poziom pożądania seksualnego. Wykazano ponad wszelką wątpliwość że ćwiczenia kardio obniżają poziom insuliny, zwiększają wydzielanie endorfin, regulują hormony odpowiedzialne za czucie łaknienia, ograniczają poziom hormonów stresu, a nawet wpływają na poziom testosteronu. Osoby które regularnie wykonują ćwiczenia kardio często stwierdzają, że mogą się pochwalić lepszym samopoczuciem, większym poczuciem szczęścia, zmniejszonym poziomem depresji oraz wieloma innymi pozytywnymi efektami. Osoby które regularnie ćwiczą nie tylko czują się znacznie lepiej, ale naprawdę są, z biochemicznego punktu widzenia, zdrowsze.

Odpoczynek

Inna wskazówka w tej serii omawia zagadnienie „aktywnego odpoczynku”, co po prostu oznacza okres w którym pozwalasz jednej części ciała odpoczywać, podczas gdy inna jest trenowana. Jeśli będziesz wykonywać zarówno ćwiczenia siłowe jak i kardio, aktywny odpoczynek będzie polegał na czymś tak prostym jak odbywanie na przemian jednego lub drugiego treningu. Korzyści polegają na tym, że widzisz szybsze rezultaty w każdym obszarze niż gdybyś angażował się tylko w jeden lub drugi rodzaj ćwiczeń, a poza tym unikasz dzięki temu przetrenowania.

Kombinacja ćwiczeń, czyli zbilansowany trening

Większość osób popada w rutynę, wykonując tylko trening kardio lub tylko trening siłowy i zapomina, że istnieje jeszcze cały inny wymiar fitness. Nawet olimpijczycy, kiedy nie przygotowują się do żadnego wydarzenia sportowego, uprawiają obie formy ćwiczeń aby zapewnić sobie optymalną formę. Dla przeciętnej osoby, podnoszenie ciężarów i wykonywanie treningu kardio jest obustronnie korzystne, jeden rodzaj treningu powoduje że ten drugi jest bardziej skuteczny. Pamiętaj o tym, że trening siłowy nie musi koniecznie prowadzić do pokaźnych rozmiarów mięśni oraz że kardio wpłynie niekorzystnie na budowanie masy ciała i jego ujędrnianie. Obydwie te formy ćwiczeń mogą być wykonywane w taki sposób że jeden rodzaj dobrze wpływa na drugi. Określ jakie są Twoje cele fitness, a następnie dopasuj do nich swój trening kardio i siłowy, żeby łatwiej Ci było osiągnąć założone cele.