sadzenie roslin

Zielonym do góry!

Sadzenie kwiatów i roślin doniczkowych tylko z pozoru wydaje się łatwe. Mogły się o tym przekonać dzieci i młodzież, biorący udział w letnich półkoloniach organizowanych przez Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Wiszni Małej. Cykl zajęć ekologicznych w ramach projektu „Zielony Malin” poprowadził znany ekolog i podróżnik, Dominik Dobrowolski, we współpracy z firmą Develia S.A.

W pierwszych warsztatach wzięło udział 35 dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Nasiona i sadzonki kwiatów ufundowała Develia. Po zajęciach teoretycznych o roli, jaką rośliny pełnią w ekosystemie uczestnicy wysiali nasiona kwiatów oraz posadzili sadzonki lawend w biodegradowalnych doniczkach. Każdy z uczestników będzie teraz hodować kwiaty w swoim domu, a następnie prześle zdjęcie kwitnących roślin do OKSIR. Wśród autorów zdjęć zostaną wylosowane dodatkowe nagrody – oczywiście kolejne nasiona i sadzonki. Następne edukacyjne zajęcia połączone z  sadzeniem drzewek razem z dziećmi z Gminy Wisznia Mała planowane są 20 lipca w Strzeszowie (ul. Osiedlowa 13) przy nowej świetlicy.

Sadzenie roślin

– Wszystkim wydaje się, że sadzenie i opieka nad roślinami są proste: wystarczy wrzucić do doniczki, przysypać ziemią i raz na jakiś czas podlać. Nic bardziej mylnego. Kwiaty i rośliny doniczkowe to często piękne, złożone organizmy, które wymagają troskliwej opieki. Potrafią jednak naszą cierpliwość znakomicie wynagradzać. Kolonistom z Wiszni Małej cierpliwości nie brakuje – jestem przekonany, że już wkrótce wszyscy będą mogli pochwalić się pięknymi kwiatostanami. Dziękuję firmie Develia S.A, która wspiera nasz cykl działań ekologicznych w gminie finansowo i organizacyjnie. Zielonym do góry! – mówi Dominik Dobrowolski, organizator akcji i znany działacz na rzecz ochrony przyrody.

Rośliny doniczkowe

Dominik Dobrowolski jest twórcą wielu inicjatyw edukacyjnych, jak np.: „Recykling Daje Owoce”, „Kultura to Natura”, „EkoWalentynki”, „Cycling Recycling” czy „Czysta Odra”. W 2021 roku został nagrodzony prestiżowym tytułem „Społecznika Roku” przez tygodnik „Newsweek”.

– Akcje prowadzone przez pana Dominika są częścią inicjatywy „Zielony Malin”, którą zainicjowaliśmy w gminie Wisznia Mała w związku z planami budowy parku magazynowego we współpracy z firmą Hillwood. W ramach tego projektu pokazujemy między innymi, że o środowisko naturalne możemy dbać codziennie, bez specjalnych nakładów i większych wyrzeczeń. Kolejne działania w ramach tej inicjatywy ogłosimy już wkrótce – zapowiada Krzysztof Ksit, dyrektor projektu Malin w Develia S.A.

Develia S.A. jest jednym z największych deweloperów w Polsce. Firma rozumie wagę i znaczenie budownictwa zrównoważonego, w realizowanych inwestycjach kładzie duży nacisk na proekologiczne rozwiązania. Spółka wdraża ideę ochrony i poszanowania środowiska, m.in. poprzez tworzenie ogrodów deszczowych, tężni solankowych oraz przystępuje do inicjatyw przyczyniających się do wzrostu różnorodności biologicznej.

Dodaj komentarz