Ćwiczenia na bolący kręgosłup przynoszą znaczącą ulgę

Ćwiczenia na bolący kręgosłup umożliwiają wzmocnienie mięśni, które go podtrzymują. Zdaniem lekarzy osłabienie mięśni i zmniejszenie ich elastyczności należy do głównych czynników powodujących bóle pleców. Ćwiczenia na bolący kręgosłup wykonane jednorazowo nie przyniosą trwałych rezultatów. Pacjenci zmagający się z łagodnymi, przewlekłymi bólami pleców powinni wykonywać ćwiczenia regularnie. Wtedy istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że bóle przestaną nawracać, albo staną się mniej uciążliwe.

Ćwiczenia nie zawsze pomogą

Wykonywanie ćwiczeń na bolący kręgosłup nie zawsze jest pomocne. Niestety w razie silnych bólów kręgosłupa nie wolno wykonywać żadnych ćwiczeń do czasu konsultacji lekarskiej – jeżeli lekarz nie widzi przeciwwskazań aktywność fizyczna powinna stać się stałym elementem planu dnia. Z drugiej strony, bóle mogą być na tyle silne, że pacjent nie będzie w stanie wykonywać żadnych ćwiczeń. Ćwiczenia niewiele pomogą, jeżeli zmiany zwyrodnieniowe są zaawansowane, a przyczyną bólu jest ucisk na nerwy.

Ćwiczenia na przeciążenie kręgosłupa

Przeciążenie kręgosłupa objawia się najczęściej bólem w pasie lub w okolicy krzyża. Dolegliwości bólowe mogą promieniować do jednej, albo do obu nóg i pośladków. Towarzyszy temu mrowienie i drętwienie. Warto zadbać o to, aby krzesło i biurku zostało dobrane odpowiednio do wzrostu. Staw biodrowe powinny być zgięte pod kątem prostym. Obie ręce, aż do łokcia powinny leżeć na blacie. Długotrwałe siedzenie w złej pozycji na krześle oraz na podwiniętej nodze ma bardzo niekorzystny wpływ na postawę ciała i kondycję kręgosłupa.

Domowe ćwiczenia na kręgosłup

Pacjentom poleca się wykonywanie ćwiczeń, które wzmacniają kręgosłup lędźwiowy. Dodatkowo, można pływać na plecach wzmacniając mięśnie i poprawiając krążenie. Pływanie odpręża, podobnie jak joga, która także pomaga na bolące plecy. Ćwiczenia na bolący kręgosłup należy wykonywać nie rzadziej niż co drugi dzień. Można zapisać się na kursy jogi, albo pilatesu. Można też wykonywać ćwiczenia w domowym zaciszu. Przydadzą się takie przedmioty, jak mata do jogi, krzesło i duża piłka fitness. Strój powinien być luźny i wygodny, żeby nie krępował ruchów.