W poniższym artykule przedstawiamy polifenole i bioflawonoidy, które często występują w żywności typowej dla klimatu umiarkowanego, jak również są obecne w wielu produktach CVI.
Naukowcy wciąż odkrywają w codziennym pożywieniu wiele cennych substancji, takich jak kwas elagowy, glicyryzyna, katechiny, resweratrol i wiele innych. Oczywiście, substancje te nie dostarczają nam energii ani nie uczestniczą w procesie trawienia żywności. Niemniej, chronią nas m.in. przed rakiem, reumatyzmem, nadciśnieniem tętniczym, zawałem serca – choć to tylko niektóre z ich korzystnych właściwości. Które ze składników odżywczych, przypraw i ziół – według ostatnich doniesień naukowych – rzeczywiście poprawiają stan naszego zdrowia? Istnieje dość duża liczba owoców, warzyw, przypraw i ziół, które różnią się od siebie. Zawierają one nie tylko witaminy, składniki mineralne, ale również tak zwane polifenole i bioflawonoidy (barwniki pochodzenia roślinnego), które – zgodnie z wynikami najnowszych badań naukowych – stanowią najsilniejszą grupę naturalnych, „podobnych do leków” substancji o niesamowitej sile ochronnej. Powinniśmy spożywać je w jak największych ilościach. Każda z nich to „gwarancja” zachowania zdrowia.
Taniny
Taniny i katechiny wchodzą w skład polifenoli. Praktycznie każda roślina zawiera jakiś rodzaj tanin. Z punktu widzenia budowy chemicznej, są to niejednorodne, pozbawione azotu składniki. Biorąc pod uwagę ich rozpuszczalność w wodzie, można wyróżnić dwie grupy składników: o rozpuszczalne w wodzie: są to estry powstałe z cukru oraz fenolokwasów. Należą do nich taniny. Formy wolne od cukru zwane depsydami, są reprezentowane przez kwas chlorogenowy, chinowy i kawowy? trudno rozpuszczalne w wodzie: są to skondensowane, pierścieniowe składniki. Do tej grupy należą katechiny. Posiadają one ostry (drażniący) zapach.
Fizjologiczne właściwości tanin i katechin
Taniny chronią rośliny przed rozkładem i gniciem. Od wieków człowiek używa tych substancji do konserwacji zwierzęcych skór. Posiadają właściwości ściągające: powodują denaturację białek na powierzchni błon śluzowych, tworząc ochronną warstwę. Ponadto, blokując przewody gruczołowe, zmniejszają wydzielanie śluzu. Utworzona w ten sposób warstwa stanowi osłonę dla głębiej położonych tkanek przed czynnikami drażniącymi błonę śluzową – w efekcie umożliwia powstawanie poniżej niej nowej generacji komórek. Taniny łagodzą objawy zapalenia, szczególnie przekrwienie! ból. Mogą zatrzymać niewielkie krwawienia z naczyń włosowatych błony śluzowej. Zmienione pod wpływem działania tanin powierzchnie skóry oraz błon śluzowych nie stanowią przyjaznego środowiska dla wzrostu bakterii. Taniny wykazują również właściwości przeciwbakteryjne – uszkadzają bowiem ściany bakterii, hamując w ten sposób ich rozmnażanie się.
Kwas elagowy
Kwas elagowy, należący do grupy tanin hydrolizujących, zainteresował ostatnio naukowców zajmujących się chorobami nowotworowymi. Opublikowane wyniki badań, wskazują, że związek ten może być skuteczny w walce z rakiem.
Bogate źródła kwasu elagowego: truskawki, winogrona, wiśnie, granaty oraz mango.
Nie ma oficjalnie ustalonego, zalecanego dziennego spożycia kwasu elagowego (wartość ROA). Właściwie nie mamy jeszcze wystarczających danych wskazujących, ile powinno się go spożywać. Dietetycy zwykle zalecają nam spożywanie przynajmniej pół kubka jednego z wyżej wymienionych owoców. Kwas elagowy posiada silne właściwości antyoksydacyjne, tj. hamuje niszczące działanie wolnych rodników. U zwierząt., doświadczalnych wykazano, że kwasi elagowy oddziałuje zarówno na syntetyczne, jak i naturalne kancerogeny, neutralizując w ten sposób ich niepożądane działanie i chroniąc zdrowe komórki. przed złośliwą zmianą (transformacją nowotworową). Krótko mówiąc: blokuje te enzymy w organizmie, które aktywnie biorą udział w proliferacji komórek nowotworowych, Właściwości kwasu elagowego – który jest w stanie oddziaływać z kancerogenami – są niezwykle obiecujące.
Czytaj również czy różni się Nietolerancja pokarmowa od alergii pokarmowej