Dlaczego rozciąganie jest ważne? 3 najważniejsze części ciała do rozciągnięcia przed treningiem

Nie musisz być mistrzem jogi, ale trochę rozciągania się może wiele zdziałać dla poprawy nastroju, koncentracji i fizycznego komfortu. Niezależnie od tego, czy pracujesz za biurkiem, jesteś cały dzień na nogach czy wykonujesz ciężką pracę fizyczną, rozciąganie tych trzech części ciała jest niezbędne dla zapewnienia sobie maksymalnego komfortu. Poświęć dziesięć minut każdego dnia na wykonanie tych prostych ćwiczeń rozciągających:

Poprawne rozciąganie: Plecy

Kiedy budzisz się rano, okaż trochę uwagi swoim plecom. Poruszaj tułowiem poczynając od bioder, aby rozluźnić dolne mięśnie pleców. Wykonaj pozycje jogi, takie jak pies z głową w dół, pies z głową w górę i pozycja dziecka, oraz delikatnie się porozciągaj i rozluźnij mięśnie pleców. Rozciąganie może złagodzić takie dolegliwości jak skurcz i ból mięśni pleców. Długie okresy czasu spędzone w jednej pozycji na siedząco lub stojąco mogą spowodować problemy z plecami. Jeśli zawód który wykonujesz prowadzi do sztywnienia karku, pamiętaj o tym, aby temu przeciwdziałać poprzez niezbędne rozciąganie mięśni pleców.

Poprawne rozciąganie: Szyja

Szyja składa się z jednych z najważniejszych grup mięśniowych w Twoim ciele. Podtrzymują one głowę i nieustannie ich używasz. Niestety wielu z nas nie okazuje szyi uwagi na jaką zasługuje. Sztywny kark działa naprawdę osłabiająco i może uniemożliwić wykonywanie codziennych czynności. Poświęć parę chwil każdego dnia na to, aby poruszać głową z boku na bok. Pokręć nią w kółko nad klatką piersiową, ramionami i plecami w każdym kierunku. To pomoże Ci rozciągnąć małe mięśnie w szyi, które pracują przez cały dzień. Rozciąganie szyi zapobiega napięciowym bólom głowy, urazom kręgosłupa i ogólnemu uczuciu sztywnienia i dyskomfortu.

Poprawne rozciąganie: Barki

Wiele osób cierpi na złą postawę z powodu garbienia się. Dzięki wyprostowaniu ramion i górnej części pleców masz bardziej wyprostowaną postawę. Kiedy się garbisz, wywołujesz napięcie w szyi i niższej części pleców. Wyprostowanie ramion jest niezwykle istotne w celu uniknięcia zesztywnienia całego ciała. Stań prosto i wyciągnij się wysoko do nieba, sięgając opuszkami palców możliwie jak najwyżej. Skrzyżuj ramiona przed sobą żeby rozciągnąć łopatki. Wykonaj okrężne ruchy ramionami do tyłu tak aby wróciły na swoje miejsce i aby Twoja klatka piersiowa była otwarta. Jeśli będziesz pamiętał o rozciąganiu barków, będziesz miał lepszą postawę i unikniesz tak wielu bolesnych dolegliwości związanych z plecami.

Poświęć trochę czasu na rozciąganie

Rozciąganie nie wymaga od Ciebie ogromnego zaangażowania. Nawet parę minut rano poświęcone na rozciąganie ma duży wpływ na Twoje samopoczucie w ciągu całego dnia. Możesz wykorzystać do tego celu każdy kawałek przestrzeni w domu, a wiele osób robi sobie nawet przerwy podczas pracy i odrywa się od biurka, żeby się porozciągać. Pamiętaj o rozciąganiu tych trzech części ciała żeby cieszyć się lepszą kondycją fizyczną i postawą ciała.