Jak dbać o zdrowy uśmiech?

Jak dbać o zdrowy uśmiech? To pytanie zadaje sobie wielu z nas, ponieważ jak wiadomo, uśmiech jest naszą wizytówką! Dlatego warto znaleźć codziennie czas na profesjonalną higienę jamy ustnej. Obecnie mamy na rynku duży wybór, jeżeli chodzi o urządzenia oraz środki do czyszczenia naszych zębów. Poniżej przedstawiamy niektóre propozycje do domowej pielęgnacji zębów i higieny jamy ustnej

Pasty wybielające 

Wybierając pastę wybielającą, warto zwrócić uwagę także na stopień ścieralności daneg produktu. Wybierajmy te o niskim stopniu ścieralności, jeżeli mamy wrażliwe zęby i dziąsła. Unikniemy dzięki temu bolesnych podrażnień. Substancją czynną w takiej paście są najczęściej aktywny węgiel, proszek perłowy lub krzemionka. Pasta wybielająca usuwa przede wszystkim przebarwienia, które mogą powstać np. na skutek nałogowego palenia tytoniu, czy picia dużej ilości kawy lub herbaty. Dostępne są także kuracje kompleksowe, gdzie oprócz pasty wybielającej, znajdziemy w opakowaniu także żel wybielający oraz specjalne nakładki na zęby. Pasta wybielająca może także zawierać składniki chroniące i odżywiające dziąsła, których zdrowie również jest bardzo ważne dla higieny jamy ustnej. Dodatkowym atutem pasty wybielającej jest to, że niweluje przykry zapach z ust poprzez usunięcie jego naczęstszego źródła, czyli właśnie różnego rodzaju nalotów i osadów z powierzchni szkliwa. Pasta wybielająca pomaga także przedłużyć efekt profesjonalnego wybielania zębów u stomatologa oraz jest polecana w profilaktyce i usuwaniu kamienia nazębnego. 

Szczoteczki soniczne 

W ostatnich latach, to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych szczoteczek do zębów na naszym rynku. Szczoteczki soniczne dokładnie czyszczą zęby, dzięki tysiącom drgań na miutę. Takiej pracy nie zdołamy wykonać nawet najlepszą szczoteczką manualną! Dodatkowo, szczoteczki soniczne są wskazane dla osób, które mają trudności z dopasowaniem siły nacisku manualnej szczoteczki. Szczoteczka soniczna wyda charakterystyczny dźwięk, informujący użytkownika, że należy zmniejszyć siłę nacisku. Jest to o tyle istotne, że szczotkując zęby zbyt mocno i energicznie, możemy doprowadzić do odsłonięcia się szyjek zębowych i nadwrażliwości zębów. Szczoteczka soniczna wyłączy się sama, dzięki czemu nie musimy już pamiętać, jak długo należy szczotkować zęby. Na rynku dostępne są również dedykowane szczoteczki soniczne dla dzieci, które pomagają w wyrobieniu podstawowych nawyków, związanych z higieną jamy ustnej. Dzięki wielu tysiącom drgań na minutę, mamy pewność, że zęby dziecka zostaną dobrze umyte, nawet w przypadku, gdy dziecko nie będzie myło zębów dostatecznie długo. 

Irygator do zębów

Irygator do zębów być może nie jest tak popularny, jak opisana wyżej szczoteczka soniczna, ale również jest urządzeniem wartym naszej uwagi. Jest szczególnie polecany osobom, które noszą stały aparat ortodontyczny. Dzięki mechanizmowi działania, czyli mieszania powietrza z wodą, a następnie sprężania powstałej mieszaniny do postaci mikrobąbelków, dociera on do tych miejsc w jamie ustnej, gdzie nie jesteśmy w stanie użyć szczoteki do zębów lub nici dentystycznej. Jest to szczególnie istotne w przypadku aparatu stałego, aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy w tych miejscach, do których dostęp manualny jest ograniczony właśnie przez aparat ortodontyczny. Irygator doskonale czyści także przestrzenie między zębami, co również może nastręczać pewnych trudności, a jest bardzo ważnym elementem dbania o higienę jamy ustnejIrygator do zębów sprawdza się w profilaktyce płytki bkateryjnej, kamienia nazębnego, próchnicy oraz chorób dziąseł. To urządzenie poprawia także kondycję i ukrwienie samych dziąseł, poprzez delikatny masaż, jaki można za jego pomocą wykonać. Wspomaga też działanie past wybielających i zabiegów profesjonalnego wybielania zębów. Irygatory do zębów są dostępne na rynku zarówno w wersji przewodowej, jak i bezprzewodowej, dlatego można ich używać w praktycznie każdym miejscu, a także zabrać w podróż (tzw. irygatory turystyczne). 

Wpis zredagowano na podstawie informacji zawartych na stronie HappyDental.pl

Dodaj komentarz