Jaki trening wybrać? Trening kardio, trening siłowy czy trening obwodowy?

Wskazać można wiele rodzajów treningu fizycznego. To, na który się zdecydujemy, uzależnione jest od naszych preferencji oraz efektów, które zamierzamy osiągnąć. Każdy, kto zalicza się do osób niecierpliwych, chcących jak najszybciej widzieć efekty swojej pracy, powinien postawić na trening obwodowy, czyli pewien rodzaj treningu cardio. Poniżej przedstawiamy zasady obwodówki oraz zalety, które można dzięki niej osiągnąć.

Trening obwodowy idealny dla tych, którzy szybko się nudzą?

Trening obwodowy składa się z różnych ćwiczeń, które wykonywane są po sobie. W efekcie każdy cykl treningowy obejmuje różnorodne ćwiczenia, które zawsze można zastępować innymi. Warunek jest tutaj jeden: jeżeli usuwamy jedno ćwiczenie, które porusza na przykład mięśnie nóg, to zastąpić musimy je innym ćwiczeniem na tą samą partię ciała. Dzięki temu wszystkie mięśnie zmuszane są do wysiłku, a nasze ciało rozwija się naprawdę harmonijnie.

Czy trening obwodowy pomoże schudnąć?

Jest to jedna z lepszych form treningu dla osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Jeżeli na trening poświęcimy przynajmniej trzy dni w tygodniu, a ćwiczyć będziemy przez około trzydzieści minut, to już po miesiącu mamy szansę zobaczyć pierwsze efekty podjętych działań. Oczywiście nie można zapominać o tym, że wpływ na to, jak będzie zmieniało się nasze ciało, ma również sposób odżywiania. Na nic zda się nawet najbardziej wymagający trening, kiedy codziennie będziemy sięgać po pączki czy czekoladę. Dieta powinna składać się z warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, które dostarczają dużych ilości bardzo cennego błonnika.

Czy trening obwodowy to większe ryzyko kontuzji?

Obawiają się tego niemalże wszyscy, którzy zaczynają swoją przygodę z obwodówką. Trzeba bowiem pamiętać, że obwodówka to trening naprawdę intensywny i dla wielu osób trudny do wykonania do samego końca – przynajmniej na początku. Jeżeli jednak plan ćwiczeń zostanie ułożony zgodnie z zasadami, a osoba ćwicząca nie będzie lekceważyć rozgrzewki, trening obwodowy nie wiąże się z większym ryzykiem kontuzji.