Do niedawna kolarstwo szosowe było kojarzone tylko z dyscypliną sportu. Obecnie jest to dla wielu amatorów sportu styl życia. Jest to możliwe dzięki zdecydowanie większej dostępności sprzętu niż jeszcze kilkanaście lat temu. Z tego powodu szosówki zyskały szybko na popularności, a mijając cyklistę nie jesteśmy już w stanie odróżnić, czy jest on amatorem czy profesjonalistą. Dlaczego jeszcze rowery szosowe są tak popularne? Podpowiadamy.
Czym charakteryzują się rowery szosowe?
Rowery szosowe, inaczej nazywane również kolarkami, kolarzówkami czy szosówkami znacznie różnią się od innych rowerów swoją budową. Jest to spowodowane innym przeznaczeniem, a podstawowymi cechami, które mocno je wyróżniają jest przede wszystkim budowa samej ramy, rozmiar całych kół oraz opon, a także typowa dla tego rodzaju rowerów kierownica.
Poprzez swoją budowę można byłoby wysunąć tezę, że rowery szosowe nie powinny być używane przez amatorów. Nic bardziej mylnego – w dobie coraz większego zainteresowania takimi rowerami grono pasjonatów stale się powiększa. Dziś już nie trzeba być wyczynowym sportowcem, a wydana kwota nie jest zwalająca z nóg.
Jak wybrać rozmiar roweru szosowego dla siebie?
Rowery szosowe są zaliczane do sprzętu typowo sportowego. Warto zatem mieć na uwadze, że nawet najdrobniejszy szczegół może wpływać na osiągane przez nas wyniki na treningach czy profesjonalnych zawodach. Z tego powodu dobranie idealnego rozmiaru roweru jest tak istotne. Aby obliczyć idealny gabaryt naszego przyszłego jednośladu, powinniśmy stanąć w delikatnym rozkroku przy ścianie i zmierzyć wysokość naszego krocza od podłoża.
Pomiaru powinniśmy dokonać w butach, dlatego pomoc drugiej osoby będzie nam potrzebna. Głównymi czynnikami, które musimy brać pod uwagę są wartości, takie jak Reach oraz Stack. Pomagają one określić wielkość ramy. Kompletując cały zestaw nie można zapomnieć o innych dodatkach, takich jak chociażby kask szosowy, rękawiczki czy nawet ochraniacze.